TRT ANTALYA RADYOSU'NA KONUK OLDUK

Antalya İl Göç İdaresi Müdür Vekili Sayın Osman ERDEM, 16.12.2015 Çarşamba günü saat 10:45 de TRT Antalya Radyosu’nda ki Akdeniz’in Sesi Programına katıldı.

Antalya İl Göç İdaresi Müdür Vekili Sayın Osman ERDEM, 16.12.2015 Çarşamba günü saat 10:45 de TRT Antalya Radyosu’nda ki Akdeniz’in Sesi Programına katıldı. Programda Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün kuruluşundan günümüze kadar geçen zamanda neler yapıldığını, 18 Mayıs da Taşra Teşkilatının devralınmasıyla nelerin değiştiğini belirten ERDEM e-ikamet sisteminden ilk başvuru ve uzatma işlemlerinde nasıl bir yol izleneceğini de anlattı. Sohbet havasında geçen programda Antalya’ya yerleşen yabancıların daha çok hangi ülke vatandaşı olduğu sorusuna ERDEM; ilk sırada Rusya Federasyonu, ikinci sırada Ukrayna olduğunu, Altı farklı ikamet türünden en çok Kısa Dönem İkamet izni’nin tercih edildiği söyledi.
18 Aralık Uluslararası Göçmenler Gününe de değinen Osman ERDEM sözlerine şöyle devam etti: 1997 yılında Filipinli ve Asyalı göçmen organizasyonları, 18 Aralık gününü Uluslararası Göçmenler Günü olarak kutlamaya başladılar. Bugünün seçilmesinin sebebi, 18 Aralık 1990 günü, BM Genel Kurulu’nun Uluslararası Göçmen İşçiler ve Ailelerinin Haklarını Koruma Konvansiyonu’nu imzalamasıydı. Konvansiyon, dünya çapındaki göçmen hakları savunucularının verdiği uzun mücadelenin ve devletlerarası müzakerelerin önemli bir sonucuydu. İlk Uluslararası Göçmenler Günü etkinlikleri Filipinlerin başkenti Manila’daki BM binasında, yerel idareciler, yabancı diplomatlar ve uluslararası sivil toplum örgütleri temsilcilerinin katılımıyla yapıldı. 18 Aralık günü, BM tarafından resmi olarak 2000 yılında “Uluslararası Göçmenler Günü” olarak kabul edildi. Türkiye de ise 2013 yılından itibaren Göç İdaresi Genel Müdürlüğünce resmi olarak kutlanmaktadır.
Son olarak ERDEM; 18 Aralık günü il müdürlüğümüze gelen yabancılara Göçmenler Günü dolayısıyla Türk Lokumu ve karanfil ikram edileceğini belirtmesiyle program sona erdi.
 
Kayıt: 16.12.2015
Güncelleme:3.2.2017
Paylaş


WS05