İL GÖÇ İDARESİ HEYETİ, VALİ MUAMMER TÜRKERİ MAKAMINDA ZİYARET ETTİ.

İl Göç İdaresi Müdür V. Osman ERDEM ve Beraberindeki Heyet 18 Aralık Dünya Göçmenler Günü Kapsamında İlimizdeki Develet Büyüklerini Ziyaret Etti.

 Konuklarına “Hoş geldiniz” diyerek, Göçmenler Günü’nü kutlayan Vali TÜRKER'e günün anlam ve önemine binaen Rusya Federasyonu vatandaşı Lilia YUZMEEVA çiçek takdim etti.Vali TÜRKER il ve ilçelerde hızlı bir şekilde örgütlenen Göç İdaresi’nin bir ihtiyaç olduğunu belirterek, günden güne  daha da iyi bir hizmet vereceğini söyledi.
        Uluslararası cazibe merkezi haline gelen Antalya’nın sadece Türkiye’nin değil dünyanın değişik yerlerinde göç aldığını belirten Vali Türker, “80 Bin civarında yerleşik yabancı uyruklu insanımız var. Ayrıca özellikle eski Sovyetler coğrafyasından evlilik yoluyla gelip Türk vatandaşı olan insanlar var” dedi.
        Vali Türker, Suriyeli sığınmacılar ve Rusya konusunda Türkiye Cumhuriyeti’nin uyguladığı politikaları temsil ettiklerini ve uygulamak zorunda olduklarına değinerek, Türkiye ve Rusya arasında yaşanan siyasi krizin  en çok Antalya’da yaşayan Rusya ve eski Sovyetler coğrafyasından gelenleri üzdüğünü ifade etti.
        Türkiye’nin etrafındaki coğrafyanın son dönemde daha da sıkıntılı hale geldiğine işaret eden Vali Türker, Antalya’da 20 bine yakın, Türkiye’de  2 milyondan fazla Suriyeli sığınmacı bulunduğunu belirterek, Birleşmiş Milletler verilerine göre 7 milyar dolardan fazla harcama yapıldığını ifade etti.
        İl Göç İdaresi Müdürü Osman ERDEM de, Birleşmiş Milletler ’in 2000 yılında 18 Aralık’ı Dünya Göçmenler Günü olarak kabul ettiğini belirterek, farklı mevzuatlara tabi göçmenlerin, mültecilerin ve sığınmacıların iş ve işlemlerinin 2013 yılında çıkan 6458 sayılı kanunla İçişleri Bakanlığına bağlı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından yürütüldüğünü,  bugün itibariyle 4 ilçede ( Alanya , Manavgat , Kaş ve Kemer ) büro açtıklarını anlattı.
Kayıt: 21.12.2015
Güncelleme:3.2.2017
Paylaş


WS05