GÖÇ İDARESİ MANAVGAT'TA BİLGİLENDİRDİ

13 Mayıs 2016 Cuma günü Manavgat’ta yaşayan yerleşik yabancılara e-ikamet sistemi ve İkamet İzin türleri hakkında sunum yapıldı.

        13.05.2016 tarihinde İl Müdürlüğümüz ve Manavgat İlçe Göç Grup Başkanlığımızın koordinesinde "Göç İdaresi Bilgilendiriyor" adı altında Manavgat Atatürk Kültür Merkezinde konferans gerçekleştirildi.
Manavgat Kaymakamı Nazmi ÜNLÜ, Manavgat balediye Başkanı Şükrü SÖZEN, İlçe Emniyet Müdürü, İlçe sağlık Müdürü, İlçe SGK Müdürü, İlçe Vergi Dairesi Müdürü, İlçe Tapu Müdürü, İlçe Ziraat Odası Başkanı, Sivil Toplum Kuruluşları ve Manavgatta yaşayan yerleşik yabancıların katıldığı konferans saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başladı. Ardından Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün Kurumsal Logosunu anlatan kısa video gösterimi yapıldı ve logonun hikâyesi anlatıldı. Sonrasında kürsüye çıkan Manavgat İlçe Göç Grup Başkanı Hasan KAHRAMAN; “Son dönemlerde yaşanan yoğun göç akınları ülkemizi kaynak ülke konumundan hedef ülke konumuna getirmiştir. Bu nedenle göç alanında köklü değişiklikler ve reformlarla birlikte sivil bir kuruma ihtiyaç duyulmuştur. Bu bağlamda Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’yla 11 Nisan 2013 tarihinde kurulmuş olup, 18 Mayıs 2015 tarihinde tüm illerde faaliyete geçmiş bulunmaktadır. Manavgat İlçe Göç Grup Başkanlığımız; Manavgat, Akseki, İbradı, Gündoğmuş ilçelerine hizmet vermek amacıyla 18 Aralık 2015 Dünya Göçmenler Günü’nde faaliyete geçmiştir. Amacımız yabancılara sadece ikamet vermek değil aynı zamanda sosyal ve kültürel projelerle uyum ve iletişim faaliyetlerine ağırlık vermektir.” dedi ve katılımcılara ayrı ayrı teşekkür ederek sözlerini tamamladı.
        Manavgat Belediye Başkanı Şükrü SÖZEN ise katılımcılara hemşerilerim diye hitap ederek “Bu ortamda bulunmaktan dolayı duyduğum memnuniyeti dile getirmek isterim. Dünyanın dostluğa, kardeşliğe ve hoşgörüye ihtiyacı olduğu son derece önemli bir dönemdeyiz. İnsan olmanın ne demek olduğunun kavradığımız takdirde, sevgiyi ön plana çıkardığımız takdirde dünyanın daha yaşanılası bir yer olacağını düşünüyorum. Hepimizin özlemini duyduğu, hepimizin hayal ettiği birbiriyle barışık bir dünya hayaliyle hepinize saygılarımı sunuyorum.” diyerek sözlerini bitirdi.
       Çalışma arkadaşlarıyla beraber yabancıları ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirterek sözlerine başlayan Manavgat kaymakamı Nazmi GÜNLÜ; “Bizim işimiz Manavgat da ikamet eden yerleşik yabancılara yardımcı olmaktır. Manavgat pek çok özelliği içinde barındıran bir şehir ve bu sebepten dolayı bizler çok seviyoruz. Ama siz değerli komşularımız çok daha uzaklardan buralara gelip hayatınızın çok önemli bir dönemini burada yaşamayı tercih ettiğinize göre Manavgat’ı en az bizim kadar hatta bizden fazla seviyorsunuz.” dedi ve katılımcılara teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.
      Sonrasında Antalya Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğü Uyum ve İletişim Çalışma Grubu Başkanlığından Sosyolog Ahmet ALGÜL; e-ikamet sistemi üzerinden ilk başvuru işlemlerinin nasıl yapılacağını, randevu tarihi alma işlemlerinin nasıl yapılması gerektiğini, hâlihazırda geçerli ikamet izni bulunan yabancıların uzatma işlemlerini nasıl yapması gerektiğini hazırladığı sunumda fotoğraflarla adım adım göstererek anlattı.
       Uyum ve İletişim Çalışma Grubu Başkanı İl Göç Uzman Yardımcısı Yalçın SENİRKENTLİ ise; 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununa göre ikamet izin türleri ve ikamet izni başvurusu için gerekli olan belgeler hakkında bilgi verdi. Katılımcıların söz almasıyla soru - cevap olarak devam eden konferans aile fotoğrafı çekimiyle sona erdi.
 
Kayıt: 18.5.2016
Güncelleme:18.5.2016
Paylaş


WS05