AKDENİZ AHISKALI TÜRKLER BİRLİĞİ DERNEĞİ 2.OLAĞAN GENEL KURULU'NA KATILDIK

Antalya İl Göç İdaresi Müdürlüğü olarak 22.03.2016 tarihinde gerçekleştirilen Akdeniz Ahıskalı Türkler Birliği Derneği 2.Olağan Genel Kurulu'na katılımda bulunduk.

       22 Mart 2016 tarihinde Akdeniz Kültür Merkezi Aspendos Salonu’nda, Akdeniz Ahıskalı Türkler Birliği Derneğinin 2.Olağan Genel Kurulu'na  Antalya İl Göç İdaresi Müdürlüğünden Uyum ve İletişim Çalışma Grubu Başkanlığından Uzman Yardımcısı Yalçın SENİRKENTLİ, Sosyolog Ahmet ALGÜL; Türk ve Akraba Toplulukları ve İskan Kanunu Çalışma Grubu Başkanlığından Uzman Yardımcısı Ahmet GÜLER, Uzman Yardımcısı Didem DAĞ ve İkamet Çalışma Grubu Başkanlığıdan da  Polis Memuru Abdullah ŞAHİN katıldı.
       Dernek Başkanı Ramiz HÜSEYİN'in açılış konuşması ile başlayan genel kurulda, dernek çalışmaları hakkında bilgi sunularak, Göç İdaresinin faaliyetlerinden duyulan memnuniyeti dile getirmiştir. Daha sonra söz alan Dünya Ahıska Türkleri Birliği Genel Sekreteri Fuat UÇAR da Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün uluslararası alanda Ahıska Türkleri için yapmış olduğu çalışmalardan bahsederek benzer şekilde duyulan memnuniyeti ifade etmiş ve teşekkürlerini sunmuştur.
       Toplantıda konuşan Antalya Vali Yardımcısı Sayın Dr. Mestan YAYMAN, Ahıska Türklerinin bizlerin kardeşi olduğunu, aynı soydan gelen kişiler olduğumuzu ve  burada bulunmaktan memnuniyet duyduğunu dile getirerek duygu ve düşüncelerini aktardı. 
       Antalya İl Göç İdaresi Müdürlüğü'nü temsilen kürsüye çıkan Uzman Yardımcısı Yalçın SENİRKENTLİ, öncelikle Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün kuruluş sürecini, misyonu ve vizyonunu; taşradaki yabancılara ait iş ve işlemlerin 18 Mayıs 2015 tarihi itibariyle Göç İdaresi İl Müdürlüklerine devrolduğundan bahisle İl Göç İdaresi Müdürlüğümüz hakkında tanıtımda bulundu. Polis Memuru Abdullah ŞAHİN, ikamet izni türleri ve süreleri bakımından, vatandaşlık başvurusunda bulunmaya nasıl hak kazanılacağına dair bilgilendirmelerde bulundu. Uzman Yardımcısı Didem DAĞ, 6458 Sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu kapsamında İkamet İzni türleri, İlk başvuru ve Uzatma başvurusu süreçleri hakkında bilgi verdi. Son olarak Uzman Yardımcısı Ahmet GÜLER  de mevzuata bağlı olarak Ahıska Türklerinin ikamet izni alabilme koşulları, hakları, yükümlülükleri ve sürecin genel hallerinden bahsederek salondaki katılımcıların sorularını cevapladıktan sonra Genel kurul, dernek üyelerinin seçilmesi ile sona erdi.
Kayıt: 28.3.2016
Güncelleme:3.4.2017
Paylaş


WS05