AHISKA TÜRKLERİNE YENİ GÖÇ SİSTEMİ TANITILDI

"Sürgüne Uğramış Ahıskalı Türklerin 23 Yıl Anavatan Türkiye’ye Göçü: Problemler ve Perspektifler" konulu toplantıya Antalya İl Göç İdaresi personelide katılarak yeni göç sistemi hakkında bilgi verdi.

       22 Ekim 2015 Perşembe Günü Akdeniz Kültür Merkezi Aspendos Salonu’nda, Akdeniz Ahıskalı Türkler Birliği Derneği tarafından düzenlenen “Sürgüne Uğramış Ahıskalı Türklerin 23 Yıl Anavatan Türkiye’ye Göçü: Problemler ve Perspektifler” konulu toplantıya Antalya İl Göç İdaresi personelinden Uzman Yardımcısı Ertan ALÇİÇEK, Uzman Yardımcısı Ahmet Güler, Sosyolog Tuğba BULUT ve Sosyolog Ahmet ALGÜL de katıldı.
        Toplantıda konuşan Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt ÇAVUŞOĞLU Ahıska Türklerinin bizlerin kardeşi olduğunu, aynı soydan geldiğimizi ve Ahıska Türklerinin Türk Vatandaşlığına geçişleriyle ilgili bir çalışmanın yapıldığını belirtti. Sayın ÇAVUŞOĞLU’ndan sonra kürsüye çıkan Antalya Milletvekili Sayın Mehmet GÜNAL da Ahıska Türklerine verdikleri önemden ve Ahıska Türklerinin haklarının iyileştirilmesi için TBMM’ye vermiş oldukları Kanun tekliflerinden bahsetti. Sonrasında kürsüye çıkan Antalya Vali Yardımcısı Sayın Mestan YAYMAN da konuşmasında Ahıska Türkleriyle ilgili anısını paylaştı.
        Sıra Antalya İl Göç İdaresi personeline geldiğinde kürsüye çıkan Sosyolog Ahmet ALGÜL, 6458 Sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün kuruluşu hakkında bilgi vererek daha önce İl Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi tarafından yapılan yabancılara ait iş ve işlemlerin 18 Mayıs 2015 tarihi itibariyle İl Göç İdaresi Müdürlükleri tarafından yapıldığını belirtti. Ahmet ALGÜL İkamet İzin türlerinden Kısa Dönem İkamet İzni ve E-ikamet hakkında bilgi verdikten sonra kürsüye İl Göç Uzman Yardımcısı Ahmet GÜLER çıktı. Ahmet GÜLER de İnsani İkamet İlk Başvuru ve Uzatma Başvurusu hakkında bilgi verdikten sonra Ahıska Türklerinin sorularını cevapladı.
        Dernek Başkanı Ramiz HÜSEYİN dernek faaliyetleri hakkında bilgi vererek toplantıya katılanlara ve konuşmacılara teşekkür etti ve toplanı sona erdi.
 
Kayıt: 10.12.2015
Güncelleme:3.2.2017
Paylaş


WS05